Külavanemate niitmisvõistlus 20.06.2021

Pühapäeval enne jaanipühi kogunes Patikale Kure koplisse hulk vikatimehi ja -naisi.
Hommikusele kellaajale vaatamata küttis päike täie hooga - Eestimaal valitses troopikailm. Kohaletulnud aga rüüpasid külma kaevuvett, luiskasid vikatiteri ja valmistusid osalema külavanemate niitmisvõistlusel, mis oli tänavuse Rae valla küladepäeva eelvõistluseks.

Valla 27 külast ja 5 alevikust astus võistlustulle 15 vaprat, 5 naist ja 10 meest, sealhulgas 7 ametlikku külavanemat, ülejäänud aga vanemate esindajad. Vaskjala külal oli välja panna koguni kaks võistlejat ja kuna niiduradu oli ette valmistatud varuga, sobis see korraldajatele suurepäraselt.

Turvalisuse kaalutlustel võisteldi kahes jaos, esmalt loosiga paaritu rajanumbri saanud võistlejad ja seejärel paaris rajanumbriga võistlejad. Aega olid võtmas vabatahtlikud korraldajakülast Patikalt.

Ja võistlus läks lahti! Esimeses voorus lasid vikatil käia Veskitaguse, Urvaste, Seli, Pildiküla, Vaskjala I, Kurna, Suursoo ja Karla küla niitjad. Esimesena lõpetas Veskitaguse külavanem Kristlin ajaga 4:18:56, viimase lõpetaja aeg jõudis 15 minutini. Dramaatilise lõpunoodi sai võistlus Seli küla jaoks, kuna poolel rajal murdus vikatilüsi ja võistleja oli sunnitud katkestama.

Seejärel tehti ettevalmistused järgmiseks vooruks ja aeg läks taas käima. Nüüd olid radadel Vaida, Aruvalla, Lagedi, Peetri, Vaskjala II ja Uuesalu ja Vaidasoo niitjad. Sedapuhku keegi katkestama ei pidanud, parima aja niitis Vaidasoo külavanem Asner (4:42:01) ja viimasel lõpetajal kulus rajal veidi üle 10 minuti.

Kuid lisaks ajale arvestati ka niitmistulemuse kvaliteeti, mida hindas maaomaniku ema, kogenud niitja. Hinded pandi igale rajale 10-palli süsteemis, alla 5 ei saanud keegi ja kümneid-üheksaid jagati mitmele võistlejale. Lisaks aga andis hindaja välja 12 punkti parimale niitmistulemusele ja selle teenis Vaskjala II satsi niitja Klaus!

Korraldajate poolt väljatöötatud punktisüsteem toimis nii, et ajalises arvestuses võis teenida maksimaalselt 32 punkti (Rae valla külade ja alevike koguarvu järgi 27+5) ja iga järgmine koht sai ühe punkti vähem. Nendele liideti kvaliteedipunktid.

Kui ajalises arvestuses jagunesid pjedestaalikohad Veskitaguse, Vaskjala I ja Vaidasoo küladele (V nagu "Victory"), siis kvaliteedipunktid mõjutasid edetabelit nii, et niitmisvõistluse üldvõitjaks osutus Vaskjala küla 40 punktiga, teisel kohal on 39 punktiga Vaidasoo ja kolmandat kohta jagavad 38 punktiga Veskitaguse ja Kurna külad. See punktisüsteem annab küladepäeva võistluste koondedetabelis tugeva eelise ka Seli külale, kes vaatamata katkestamisele teenis koha- ja kvaliteedipunktidega kokku 24 punkti.

Samuti hinnati Seli niitja Toivo kõige stiilsemalt riietunud võistlejaks - nii tema kui Klaus Vaskjalast olid tulnud palavale ilmale vaatamata niitma pikkades pükstes ja säärsaabastes, nagu tõelised peremehed põllul. Lagedi esindaja Kai pälvis kõige stiilsema kleidis niitja tiitli. Aga tohutult tublid olid kõik kohaletulnud ja nende kaasaelajad. Osalejad said tänukingituseks kaasa talgutööle kohase komplekti kama+keefir.

Mida lisada kokkuvõtteks? Esiteks jäid nii korraldajad kui võistlejad pühapäevahommikuga väga rahule. Teiseks loodame, et kuigi paljud ei olnud kas varem või ammu vikatit käes hoidnud, siis võtavad nad nüüd edaspidi vikati hea meelega töösse - on see ju palju loodussäästilkum kui muruniiduki või trimmeri kasutamine. Kolmandaks aga andsid need tublid niitjad oma panuse selleks, et 31. juulil saaks Rae valla küladepäev toimuda kenasti hooldatud heinamaal. Kohtumiseni küladepäeval Patikal!

Täpsete tulemustega tabeli leiad altpoolt.

imagepng

Eelmine
KÜLADEPÄEVA INFO 2021
Järgmine
Patika lipukavandi hääletus 13.-16.07.21

Lisa kommentaar

Email again: